Operacja stulejki

Operacja stulejki

Plastyka napletka

Cena od 1600 zł Zapytaj o raty

Operacja stulejki - stulejka to męskie schorzenie wrodzone lub nabyte zwężenie napletka, które uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi penisa. Stulejka to nieprzyjemna dolegliwość, która utrudnia albo uniemożliwia współżycie.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Operacja stulejki

Ocena

5.00
199
100% poleca ten zabieg

Stulejka to zwężenie napletka, które uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi penisa. Zabieg usunięcia stulejki można wykonać w każdym wieku.

Charakterystyka operacji stulejki

Prącie jest zbudowane z trzonu wypełnionego ciałami jamistymi oraz żołędzi (główki), która jest przykryta fałdem skórnym zwanym napletkiem. Napletek odgrywa ochronną rolę dla wrażliwego żołędzia prącia. Napletek zarówno w formie spoczynku jak wzwodu powinien lekko i bez ból dać się ściągnąć z żołędzi do tzw. rowka zażołędnego. Rowek ten znajduje się między żołędzią,  a trzonem prącia. W stanie wzwodu napletek powinien cały lub jego większa część rozciągnąć się wzdłuż prącia. Po odsłonięciu napletka na czubku żołędzi widać cewkę moczową, a od spodu wędzidełko czyli fałd skórny łączący napletek z żołędzia. Fałd ten uniemożliwia zsunięcie się napletka zbyt daleko poza obszar rowka zażołędnego. Najczęstszym schorzeniem w budowie napletka  jest stulejka czyli zwężenie ujścia napletka. Zwężenie napletka uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi prącia (stulejką całkowita) lub utrudnia ściąganie napletka (stulejka częściowa).

Dr n. med. Agnieszka Burkacka z kliniki Ars Estetica odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia stulejki. Z filmu dowiesz się:

  • 00:09 Do jakiego lekarza zgłosić się z problemem stulejki?
  • 00:23 Kto wykonuje operację stulejki?
  • 00:36 Jak rozpoznać problem ze stulejką?
  • 01:08 W jakim wieku należy przeprowadzić operację stulejki?
  • 01:51 Kiedy powinniśmy zgłosić się do specjalisty z problemem stulejki?
  • 02:18 Czy u dzieci również przeprowadza się zabieg chirurgiczny?
  • 02:59 Kiedy obrzezanie jest konieczne?
  • 03:26 Czy operacja stulejki boli?
  • 04:04 Ile trwa operacja stulejki?
  • 04:27 Obrzezanie częściowe czy całkowite. Które lepsze?
  • 05:05 W jakim znieczuleniu wykonywana jest operacja stulejki i obrzezanie?
  • 05:35 High and tigh, low and tight - jakie są metody obrzezania?
  • 07:18 Ile dni absencji w pracy wymagałby zabieg operacji stulejki?
  • 08:18 Jakie szwy zakładane są podczas operacji stulejki?
  • 09:02 Ile goi się członek po obrzezaniu?
  • 09:27 Jak dbać o ranę po operacji stulejki?
  • 10:16 Kiedy ściąga się szwy po zabiegu leczenia stulejki?
  • 10:41 Czy kontrole po operacji stulejki są płatne?
  • 10:47 Po jakim czasie od zabiegu leczenia stulejki można wrócić do aktywności seksualnej?
  • 11:03 Jakie objawy po zabiegu leczenia stulejki powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza?

Stulejką nazywa się również takie przypadki kiedy zwężenie napletka jest na tyle małe, iż utrudnia jego ściąganie, przy którym pęka i czasami pojawiają się krwiaki powodując ból.  Za stulejkę uważa się również taki stan w którym napletka da się ściągnąć, ale w trakcie wzwodu powoduje ucisk i ból. Stulejka jest efektem nieprawidłowej pielęgnacji niemowlęcia płci męskiej, niewłaściwych nawyków higienicznych (niedociąganie napletka podczas oddawania moczu i mycia), stanów zapalnych cewki moczowej, żołędzi i napletka. W przypadku starszych mężczyzn spowodowane komplikacjami cukrzycowymi. Nieleczona stulejka może prowadzić do poważnych konsekwencji  zdrowotnych i psychologicznych:

  • stany zapalne  cewki moczowej, dróg moczowo-płciowych, prostatę – stulejka uniemożliwia prawidłową higienę intymną, polegającą na codziennym wymywaniu spod napletka wydzieliny tzw. mastki  oraz złogów rozkładającego się moczu;
  • martwica prącia – w przypadku współżycia lub ściągania napletka może nastąpić uwięzienie napletka w rowku zażołednym czyli powstania tzw. załupka. Może to doprowadzić do martwicy prącia. W takiej sytuacji jest wymagana natychmiastowa operacja chirurgiczna.
  • nowotwór  – częste stany zapalne dróg moczowych powodują raka prącia;
  • problemy natury psychologicznej zwłaszcza u młodych mężczyzn, którzy są niezwykle wrażliwi na sprawy związane z ich narządami płciowymi. W tym wypadku niezbędna jest profilaktyka i opieka pediatryczna od najmłodszych lat;
  • problemy zdrowotne partnerek – badania wskazują, iż partnerki mężczyzn cierpiących na stulejkę lub nie dbających o higienę często chorują na raka szyjki macicy ;
  • problemy w życiu seksualnym – problemy ze ściągnięciem napletka powodują dużą bolesność podczas współżycia.
  • bliznowacenie – próby ściągnięcia  napletka na siłę powoduje powstawianie  mikro pęknięcia na jego powierzchni. Są one niewidoczne dla oka uszkodzenia bliznowacieją i powodują coraz większe zwężenie napletka.

Stulejka u dziecka
Jeżeli chodzi o dzieci to należy pamiętać, iż u niemowląt i dzieci do ukończenia 3 roku stanem fizjologicznym jest niemożliwość usunięcia napletka od rowka zażołędnego. Noworodki płci męskiej rodzą się z mocno sklejoną mastką z żołędzią prącia. Nie wolno na siłę odsuwać napletka u chłopców do 3 roku życia. odsuwanie napletka na siłę u małych dzieci może powodować do poważnych komplikacji – pękania napletka,  uszkodzenia żołędzi, zerwania wędzidełka. Próby ściągania napletka u dzieci do 3 roku życia mogą być powodem powstawania stulejki ze względu na bliznowacenie pęknięć, które powodują zawężanie się napletka. Sugerowane są następujące formy pielęgnacji chłopców:

  • w pierwszym roku życia bezwzględnie unikać ściągania napletka. W pierwszych miesiącach życia mastka sklejająca napletek z żołędzią naturalnie ulega wymywaniu. Pielęgnacja niemowlęcia powinna ograniczyć się do codziennego mycia prącia  zewnątrz. Ważne jest również dbanie, aby nie wystąpiło zakażenia napletka resztkami kału lub moczu.
  • po ukończeniu pierwszego roku życia można próbować podczas kąpieli delikatnie ścigać chłopcu napletek. Jeżeli uda się go zsunąć wymywamy resztki mastki.
  • jeżeli po ukończeniu 3 roku życia nie udaje się chłopcu zsunąć napletka należy udać się na konsultację do urologa, który oceni co może być przyczyną sklejenia napletka. Jeżeli przyczyną jest sklejenie napletka z żołędzią to lekarz najprawdopodobniej skieruje chłopca na odklejenie napletka. Jeżeli przyczyną jest stulejka jest duże prawdopodobieństwo, iż chłopiec zostanie skierowany na operację stulejki. Oba zabiegi u dziecka są zazwyczaj wykonywane w znieczuleniu ogólnym. W przypadku występowania lekkiej stulejki lekarz może zalecić leczenie maściami sterydowymi. takie leczenie nie daje pewności pełnego wyleczenie i często się zdarza,  iż stulejka pojawia się w późniejszym wieku. Ze względu na stres związany z operacją chirurgiczną sugerowane jest przeprowadzenie jej w jak najmłodszym wieku dziecka. Dziecko wtedy mniej się stresuje,  a zabieg jest mniej bolesny.

W przypadku dziecka należy szczególną uwagę zwrócić na prawidłowe leczenie stulejki. Zdarza się niestety dość często, że podczas badania stosuje się forsowane ściągnięcie napletka. Niestety wciąż wielu lekarzy uważa, iż forsowane ściąganie napletka jest formą leczenia. Jest to bardzo mylne, gdyż forsowane ściąganie  powoduje pękanie i tworzenie blizn co w konsekwencji powoduje jeszcze większe zwężanie napletka. Dodatkowo ma to również negatywny wpływ psychologiczny na dziecko, które pamiętając dotkliwy ból przy ściąganiu napletka może wstrzymywać oddawanie moczy co z kolei może doprowadzić do przepełniania pęcherza moczowego co również może powodować ból. Badanie stulejki u dziecka powinno wskazać czy jest zwężenie napletka, czy wymaga leczenia operacyjnego i jak pilnie musi być przeprowadzona taka operacja. Jeżeli zwężenie nie utrudnia oddawania moczu i jeżeli nie występuje zaczernienie obrzęk, ból i wyciek ropnej wydzieliny dziecko należy poddać kolejnym kontrolom i zdecydować o ewentualnym późniejszym terminie zabiegu. W przypadku chłopców, u których napletek jest dość zwężony, ale daje się zsuwać bez pękania, można poczekać i obserwować nie dojdzie do większego zwężenia wraz z wiekiem. W leczeniu napletka może również stosować maści sterydowe. Z pewnością rodzice powinni zwrócić uwagę na zwężony napletek, gdyż może on doprowadzić do niedorozwoju prącia. Dlatego też ważne jest aby skonsultować się z lekarzem – chirurgiem bądź urologiem dziecięcym. Do lekarza należy udać się w momencie kiedy:

  • pojawia się ropny wyciek z cewki moczowej;
  • dziecko skarży się na świąd i pieczenie;
  • występuje wąski strumień moczu;
  • dziecko ma trudności z oddawaniem moczu;
  • pojawia się obrzęk prącia;
  • dziecko nerwowo się drapie;
  • próbuje na siłę ściągać napletek.

Jak leczyć stulejkę? W przypadku zaawansowanej stulejki konieczna będzie operacja stulejki u dzieci. Jeżeli stulejka ma charakter niewielki lub średni lekarz często zleca w przypadku dzieci systematyczne leczenie domowe stosowane przynajmniej przez 4 miesiące i polegające na:

  • delikatnym odprowadzaniu napletka podczas każdej kąpieli – ważne jest aby robić to regularnie. Napletek nie może być odciągany na siłę. Ciepła woda wpływa na zmiękczenie i uelastycznienie tkanek i dlatego dużo łatwiej jest ściągnąć napletek.
  • delikatne ściąganie napletka po kąpieli z wykorzystaniem maści natłuszczającej.
  • codzienne smarowanie maścią sterydową wąskie ujście napletka. w przypadku kiedy wystąpiło zakażenie napletka maść zostaje wzbogacona o antybiotyk. Kuracja z maścią trwa około miesiąca.

W przypadku domowej kuracji ważna jest systematyczność i delikatne ściąganie napletka. Jeżeli kuracja domowa nie przyniesie skutków lekarz skieruje dziecko na operację stulejki.

Korzyści operacji stulejki

Wyleczenie stulejki ma wpływ zarówno na poprawę zdrowia mężczyzny jak i jego samopoczucia. Najważniejszą korzyścią jest odtworzenia prawidłowej funkcji narządu i jego wyglądu.
Prawidłowo funkcjonujący narząd wpłynie na ogólny stan zdrowia i pozytywnie wpłynie na poczucie wartości pacjenta. W przypadku małych dzieci operacja stulejki we wczesnym okresie życia wpłynie pozytywnie na jego stan psychiczny i samoakceptację w młodzieńczym wieku co pozwoli mu na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie.

Operacja stulejki

Wskazania do operacji stulejki

Stulejka jest poważnym schorzeniem często bagatelizowanym przez mężczyzn, zwłaszcza kiedy nie powoduje jeszcze zbyt dużego ból i nie utrudnia współżycia seksualnego. Stulejka jednak szybko rozwija się i może wywołać poważne powikłania. Nieleczona wywołuje duży ból i dyskomfort oraz może doprowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych. Dodatkowo wpływa negatywnie na poczucie wartości mężczyzny. Najczęstszymi wskazaniami do leczenia stulejki są:

  • problemy zdrowotne – pojawiające się stany zapalne utrudniające codzienne funkcjonowanie. Mogą pojawić się zakażenia dróg moczowych i stany przedrakowe prącia.
  • nieprzyjemny zapach – zwężony napletek powoduje trudności w dbaniu o prawidłową higienę. Mężczyzna nie jest w stanie dokładnie wymyć gromadzącej się pod napletkiem wydzieliny zwanej mastką. Powoduje jej zaleganie oraz wywołuje nieprzyjemny zapach.
  • trudności w oddawaniu moczu – stulejka może doprowadzić do takiego zwężenia ujścia napletka iż może w znacznym stopniu utrudniać mężczyźnie oddawanie moczu. Może to powodować m.in. powstanie balonika pod napletkiem w którym gromadzi się mocz. Trudności w oddawaniu moczu prowadzą również do zapalenia dróg moczowych.
  • trudności seksualne – zawężony napletek uniemożliwia odwodzenie i przywodzenia napletka co może powodować znaczy ból podczas współżycia seksualnego. Trudności we współżyciu seksualny mogą wywoływać poważne problemy psychologiczne mężczyzny – wzrost frustracji, agresji i nerwice. Mężczyzna traci poczucie własnej wartości i pewności siebie.

Przed operacją stulejki

Pierwszym etapem przed operacją stulejki jest konsultacja medyczna w celu zdiagnozowania stulejki. Diagnoza tego schorzenia rozpoczyna się przeprowadzenia wywiadu z pacjentem. Pacjent pytany jest o czasu trwania, charakter i nasilenia konkretnych dolegliwości. Ważne jest również poinformowanie lekarza o podjętych próbach leczenia stulejki. Kolejnym etapem wywiadu jest badanie fizykalne podczas którego lekarz próbuje ściągnąć napletek. Lekarz przeprowadza również badanie urologiczne. Badanie to polega na ocenie stanu prącia, jąder, najądrzy, moszny i pachwinowych węzłów chłonnych. Przeprowadzane jest również badanie proktologiczne oceniające dno pęcherza moczowego, nasieniowody, pęcherzyki nasienne, gruczoł krokowy, opuszek prącia. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarz ocenia stopień zawężenia napletka i zmiany spowodowane schorzeniem oraz dobiera odpowiednią metodę leczenia stulejki. Najskuteczniejszą metodą leczenie stulejki jest operacja stulejki.
Przed operacją stulejki pacjent musi być co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem w pełni zdrowy. Nie może przez  ten okres przyjmować antybiotyków. Ważne jest również odstawienie wszelkich leków rozrzedzających krew takich jak Aspiryna, Polopiryna S, Acard, Polocard, Bestpiryn itp. Przed operacją stulejki pacjent wykonuje również podstawowe badanie krwi obejmujące:

  • morfologia – ogólne badanie krwi umożliwiające rozpoznanie stanu zapalnego, infekcji, niedokrwistości i wielu innych procesów chorobowych;
  • antygen HBS (HBsAg) –badanie wykrywające wirusowe zapalenie wątroby, czyli zarażenie HBV;
  • czas protrombinowy (PT) –określa sprawność układu krzepnięcia zewnątrzpochodnego czyli zależnego od czynników krzepnięczia wstepujaćych poza naczyniami krwionośnymi;
  • czas kaolinowo-kefalinowy (APTT) – szczegółowy  test przeglądowy stosowany w celu oceny krzepnięcia;
  • alat (aminotransferaza alaninowa – normy) - Aminotransferaza alaninowa (ALAT) to enzym wewnątrzkomórkowy występujący najczęściej w komórkach wątroby. Stosunek poziomu aktywności AspAT do ALAT pozwala obliczyć wskaźnik de Ritisa, którego wartość powyżej lub poniżej jedności sugeruje wystąpienie określonych chorób wątroby.

Badania powyższe należy wykonać w okresie 14 dni przed operacją stulejki. Ważne jest również, aby przez operacją stulejki wyleczyć stan zapalny pod napletkiem. Ma to duże znaczenie na proces rekonwalescencji. W dniu operacji stulejki należy ogolić krocze. Jeżeli operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym należy być sześć godzin przed zabiegiem na czczo czyli nie wolno, jeść, pić ani żuć gumy.

Rodzaj znieczulenia przy operacji stulejki

Znieczulenia podczas operacji stulejki u dzieci
Operację stulejki u dzieci wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Znieczulenia podczas operacji stulejki u dorosłych mężczyzn
Operację stulejki można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. jest to uzależnione od indywidualnej progu odczuwaniu bólu. Ze względu na silne unerwienie penisa większość pacjentów decyduje się na znieczulenie ogólne. Należy jednak pamiętać iż znieczulenie ogólne powoduje znacznie większe osłabienia pacjenta. W przypadku znieczulenia miejscowego pacjent pozostaje w szpitalu najwyżej jeden dzień po operacji stulejki.

Jak wygląda operacja stulejki

Operacja stulejki wymaga dużej precyzji i dokładności dlatego operację stulejki wykonują doświadczenie urolodzy lub chirurdzy.

Operacja stulejki u dzieci
Operacja stulejki wymaga pobytu dziecka w szpitalu. Zabieg stulejki u dzieci w zależności od zaawansowania schorzenia może polegać na poszerzeniu napletka albo na obrzezaniu.
Poszerzenie napletka zwane inaczej operacja plastyczna napletka polega na przeprowadzaniu specjalnych nacięć poszerzających ujście napletka.
Obrzezanie częściowe lub obrzezanie całkowite jest zalecane w przypadku zaawansowanej stulejki lub gdy jest mocno pokryty bliznami. Obrzezanie jest zabiegiem bezpieczny. Obrzezanie jest metodą dającą gwarancję całkowitego wyleczenia stulejki. Polega ono na wycięciu pierścienia zwężającego wraz z częścią lub całością napletka. Po obrzezaniu żołądź jest całkowicie lub częściowo odsłonięta. Żołądź jest dość wrażliwa jednak powierzchnia żołędzi szybko przystosowuje się od bodźców dotykowych. Następuje pogrubienie warstwy rogowej co powoduje zmniejszeniem wrażliwości żołędzi na bodźce.
O sposobie leczenia chirurgicznego stulejki decyduje lekarz. Po operacji nakładany jest opatrunek.

Operacja stulejki u dorosłych mężczyzn

Leczenie stulejki u dorosłych najczęściej jest spowodowane niewłaściwą higieną. Leczenie u dorosłych polega najczęściej poprzez zabieg operacyjny. Stosowane jest znieczulenie ogólne ze względu na duże unerwienie penisa. W przypadku niewielkiej lub średniej stulejki operacja stulejki polega na poszerzeniu zbyt wąskiego ujścia napletka. Należy jednak pamiętać iż po poszerzeniu ujścia napletka istnieje duże nawrotu stulejki. Spowodowane jest to często zbyt małym poszerzeniem lub zwężeniem napletka spowodowane przez powstałe podczas operacji blizny. W zaawansowanych przypadkach poszerzenie nie jest wystarczające i wówczas przeprowadza się obrzezanie – częściowe lub całkowite usunięcie napletka. Operacja stulejki należy do skomplikowanych zabiegów ze względu na silne ukrwienie operowanego narządu. Każda ingerencja w układ krwionośny penisa może prowadzić do osłabienia lub utraty jego prawidłowych funkcji. Technika operacji stulejki metodą poszerzenia napletka polega na wykonaniu niewielkich nacięć wzdłuż prącia i ponownym ich zszyciu. Podczas tej procedury dochodzi do przecięcia niewielkiej tętnicy co wywołuje krwawienie, które natychmiast jest zatamowane przez chirurga. Napletka zostaje tak poszerzony, aby zachować jego funkcjonalność. Na koniec zabiegu zakłada szwy i kończy operację poprzez nałożenie opatrunku. Opatrunek jest tak założony aby nie utrudniać oddawania moczu. Opatrunek jest zmieniany po raz pierwszy po 24 godzinach. Przez ten czas powinien wytworzyć się skrzep i rozpoczyna się proces odtwarzania naczyń krwionośnych. Kolejne opatrunki nakładać będzie pacjent samodzielnie zgodnie ze wskazówkami otrzymanymi od personelu medycznego. Najczęstszy sposób zakładania opatrunku wygląda następująco:

  • po obu stronach przykładamy płatki kosmetyczne, owijamy bandażem;
  • bandaż przyklejamy taśmą papierów;
  • w celu upewnienia się, że opatrunek nie zsunie się penisa odchylamy do pionu i naklejamy 4 cm pasek plastra tak aby część plastra przykleiła się do opatrunku a druga do trzonu penisa. Z drugiej strony robimy tak samo dzięki temu opatrunek nie zsunie si;
  • penis należy utrzymywać pozycji pionowej co przyspiesza okres gojenia się rany;
  • płatki kosmetyczne można nasączyć rivanolem, który pozwoli na zejście opuchlizny po operacj;
  • po każdym oddawaniu moczu należy zmienić opatrunek, a napletek delikatnie odciągać. Po oddaniu moczu należy przemyć napletek i żołądź. Lekarze sugerują różne sposoby obmywania napletka – wodą przegotowaną, wodą utlenioną, rumiankiem, lub szarym mydłem. Należy ściśle stosować się do zaleceń swojego lekarza. Penis powinien utrzymywany w czystości

Charakterystyka operacji stulejki

Czas rekonwalescencji po operacji stulejki trwa około dwóch tygodni. Penis po operacji powinien być utrzymany w pozycji pionowej co powoduje zmniejszenie się obrzęku po operacji. Opuchlizna utrzymuje się przez kilka dni po operacji stulejki. Może pojawić się u dziecka uczucie dyskomfortu dlatego lepiej aby pozostało kilka dni w domu. Po operacji stulejki penis może być niezwykle czuły i wrażliwy. W takich sytuacjach może zastosować maści kojące.
W przypadku obrzezania pacjent może odczuwać dużą wrażliwość żołędzi na bodźce mechaniczne. Żołądź jest dość wrażliwy jednak narażanie żołędzi na bodźce mechaniczne powoduje rogowacenie jej powierzchni dzięki czemu staje się ona mniej wrażliwa.

Efekty operacji stulejki

Po operacji stulejki poprzez poszerzenie napletka wygląd prącia niczym się nie różni od wyglądu penisa u zdrowego mężczyzny – napletek dalej w całości przykrywa żołądź. Niemniej jednak poszerzenie napletka nie daje gwarancji wyleczenia stulejki. Po jakimś czasie napletek ponownie ulega zwężeniu.
Z kolei obrzezanie jest metodą dającą pełną gwarancję wyleczenia stulejki. W przypadku obrzezania czyli pozbawiania napletka penis jest dalej funkcjonalny, a powierzchnia żołędzia szybko przystosowuje się do odbierania bodźców dotykowych. Obrzezanie ma również wiele innych zdrowotnych efektów. W krajach w których obrzezanie jest praktykowane np. w USA występuje bardzo nie wiele przypadków występowania u mężczyzn stanów zapalnych dróg moczowo-płciowych, raka penisa i raka szyjki macicy u kobiet.

Zalecenia po operacji stulejki

Ze względu na możliwość zakażenia rany moczem, zwiększoną potliwość w okolicach rany zalecane jest opieka lekarska w okresie rekonwalescencji. Po operacji stulejki lekarz może zalecić pacjentowi stosowanie leków typowych dla pacjentów po operacjach chirurgicznych i leków przeciwbólowych. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza w sposobie dawkowania zaleconych leków.
Po operacji stulejki pacjenci powinni przynajmniej na miesiąc powstrzymać się od współżycia seksualnego. w pierwszych dniach po operacji stulejki zaleca się aby unosić penisa do góry poprzez zastosowania plastra utrzymującego prącie do góry. Ułożenie penisa do góry przyspiesza proces gojenia oraz  zmniejsza ryzyko pojawienia się krwotoków. Zaleca się również zakładanie dopasowanych, ale nie za ciasnych bokserek. W przypadku dolegliwości bólowych można zastosować kojące maści. Dobrze sprawdzają się również maści natłuszczające lub kremy glicerynowe. Jeżeli pojawią się blizny lekarz może zalecić zastosowanie odpowiednich maści zapobiegających bliznowaceniu. Pacjent samodzielnie zakłada opatrunki zgodnie ze wskazówkami otrzymanymi od personelu medycznego. Przy zmianie opatrunku należy zawsze przemywać penisa. Sugerowane jest również, aby po każdym oddaniu moczu przemywać napletek i żołądź rumiankiem lub przegotowaną wodą. Aby uniknąć ponownego zwężenia ujścia napletka po okresie wygojenia się rany należy systematycznie przeprowadzać ćwiczenia przywodzenia i odwodzenia napletka.

Jak długo utrzymują się efekty operacji stulejki?

Operacja stulejki wykonana poprzez poszerzenie napletka niesie z sobą ryzyko ponownego zwężenia się napletka. Dlatego też pacjent powinien być przez okres rekonwalescencji pod stała opieką lekarza. Ważne jest również aby po okresie rekonwalescencji systematycznie przeprowadzać ćwiczenia przywodzenia i odwodzenia napletka.

Możliwe powikłania

Operacja stulejki prawidłowo przeprowadzona nie powinna wywoływać żadnych komplikacji. Najczęstszym powodem powikłań spowodowanych jest nie przestrzeganiem przez pacjenta prawidłowej higieny narządów płciowych. Najczęstsze mogące się pojawić powikłania to:

  • opuchlizna pooperacyjna – najczęściej ustępuje po kilku dniach po operacji stulejki,
  • jeżeli jednak nie ustąpi należy skontaktować się z lekarzem,
  • ropienie rany – jest to efekt nieprawidłowej higieny. należy natychmiast zadbać o poprawę higieny. Jeżeli stan zapalny nie ustąpi w ciągu trzech dni należy zgłosić się do lekarza,
  • krwawienie z penisa w pierwszych dniach po operacji stulejki może wystąpić lekkie krwawienie. jeżeli jest one zbyt duże pacjent może zostać dłużej w szpitalu,
  • oponka czasami w miejscu nacięć może pojawić się równomierna pierścieniowa opuchlizna. powinna ona ustąpić po kilku tygodniach,
  • plamy na penisie – są efektem znieczulenia miejscowego i powinny ustąpić po około czterech dniach.

Operacja stulejki w ramach NFZ

Refundacja operacji stulejki jest możliwa. w pierwszej kolejności pacjent musi udać się na wizytę do lekarza rodzinnego. Lekarz ten po badaniu i wywiadzie medycznym kieruje pacjenta do urologa. Jeżeli urolog stwierdzi konieczność przeprowadzenia operacji stulejki pacjent otrzymuje skierowanie do szpitala na oddział urologiczny. W ramach zabiegu refundowanego z Narodowego Funduszu Zdrowia okres oczekiwania może wydłużyć się do kilkunastu miesięcy.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Operacja stulejki

Cena

od 1600 zł

Czas trwania

około 30 minut

Znieczulenie

ogólne lub miejscowe

Hospitalizacja

doba po zabiegu

Czas regeneracji

około 2 tygodni

Efekty

po miesiącu

Trwałość leczenia

możliwość nawrotu

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Operacja stulejki w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Refundacja operacji stulejki jest możliwa. w pierwszej kolejności pacjent musi udać się na wizytę do lekarza rodzinnego. Lekarz ten po badaniu i wywiadzie medycznym kieruje pacjenta do urologa. Jeżeli urolog stwierdzi konieczność przeprowadzenia operacji stulejki pacjent otrzymuje skierowanie do szpitala na oddział urologiczny. W ramach zabiegu refundowanego z Narodowego Funduszu Zdrowia okres oczekiwania może wydłużyć się do kilkunastu miesięcy.
Białystokod 1600 złRaty od 280 złWięcej
Bydgoszczod 2500 złRaty od 89 złWięcej
Częstochowaod 1600 złRaty od 280 złWięcej
Gdańsk od 2500 złRaty od 89 złWięcej
Katowiceod 2000 złRaty od 71 złWięcej
Kielceod 4500 złRaty od 111 złWięcej
Krakówod 2000 złRaty od 71 złWięcej
Łódźod 2000 złRaty od 71 złWięcej
Szczecinod 3600 złRaty od 89 złWięcej
Warszawaod 1900 złRaty od 332 złWięcej
Wrocławod 1800 złRaty od 315 złWięcej