Przeszczep włosów FUE u kobiet

Przeszczep włosów FUE (kobiety)

Cena od 3000 zł Zapytaj o raty

FUE jest to nowoczesna metoda stosowana w leczeniu łysienia, której główną istotą jest pobieranie szczególnych jednostek włosa – unitów – każdego oddzielnie podczas tej samej sesji. Szczególne jednostki włosa które mogą zawierać od 1 do 4 włosków są pobierane specjalnymi punkcyjnymi igłami minimalnych rozmiarów tj. średnicy 0,75 -1 mm.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Przeszczep włosów FUE u kobiet

Ocena

5.00
3

Włosy stanowią ozdobę niejednej pacjentki – to właśnie dlatego kobiety gotowe są spędzać nawet wiele godzin w salonach fryzjerskich. Dbać o kondycję włosów na głowie można dzięki stosowaniu różnych preparatów odżywiających włosy, utrzymać piękną fryzurę pomaga też stosowanie urozmaiconej, bogatej w składniki odżywcze diety. Część pacjentek może mieć pewne obawy, widząc na swojej szczotce utracone włosy – czy zawsze musi to stanowić powód do niepokoju? Zdecydowanie nie – pewna utrata włosów jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, szacuje się bowiem, że prawidłowo człowiek może tracić do około stu włosów na dobę.

Przeszczep włosów FUE u kobiet

Przeszczep włosów FUE u kobiet - charakterystyka

Zacząć się martwić można z kolei wtedy, kiedy pacjentce włosy wypadają w większej niż we wspomnianej powyżej ilości. Różne mogą być przyczyny nadmiernej utraty włosów, począwszy od niedoborów składników żywieniowych, a skończywszy na istnieniu u pacjentki groźnych schorzeń. Łysienie u kobiet związane może być np. z zaburzeniami czynności tarczycy czy z zachorowaniem na tocznia rumieniowatego układowego. Problem pojawiać się może również na skutek zaburzeń hormonalnych, do których płeć piękna jest predysponowana – mowa tutaj o zmianach ilości hormonów związanych z okresem ciąży czy menopauzy. Łysienie spowodowane może być także skutkami ubocznymi stosowanego przez pacjentkę leczenia: problem może występować po przebyciu chemioterapii czy radioterapii, ale i u kobiet stosujących hormonalne środki antykoncepcyjne.

Pacjentka może zauważyć u siebie pierwsze oznaki łysienia, a mimo to jej otoczeniu może się wydawać, że kobiecie takiej tylko się wydaje, że jej włosy nadmiernie wypadają. Spowodowane jest to tym, że u kobiet łysienie przebiega w zdecydowanie odmienny sposób niż u mężczyzn. Panowie tracą włosy zazwyczaj w obrębie przedniej części głowy, przez co powstają u nich tzw. zakola. Zupełnie odmienny jest z kolei wzór łysienia u kobiet, ponieważ u nich dochodzi zazwyczaj do ogólnego przerzedzenia fryzury, a do tego główne ognisko łysienia pojawiać się u kobiet może w obrębie czubka głowy.

Kobieta mająca podejrzenie, że jej włosy wypadają w nadmiarze, powinna udać się do lekarza. Wizyta u specjalisty pozwoli potwierdzić lub wykluczyć obecność zaburzeń, których wyleczenie może doprowadzić do ustąpienia problemu z włosami. Lekarze mogą zalecić również leki do leczenia łysienia, takie jak np. aplikowane miejscowo na skórę głowy preparaty zawierające minoksidil. Może się jednak okazać, że wdrożone postępowanie zapobiegające traceniu przez pacjentkę włosów nie okaże się skuteczne. Czy wtedy kobieta może jedynie pogodzić się ze swoją sytuacją i zacząć poszukiwać dla siebie np. peruki? Odpowiedź jest zdecydowanie negatywna – medycyna dysponuje bowiem obecnie wieloma różnymi zabiegowymi metodami leczenia łysienia.

Problem łysienia i związana z nim potrzeba uzupełniania braków w owłosieniu nie są zagadnieniem, którym medycy zaczęli się interesować niedawno – pierwsze opisy zabiegów transplantacji włosów pochodzą jeszcze z początków XIX wieku. Nie budzi zapewne zdziwienia fakt, że wraz z upływającym czasem pojawiały się coraz to nowsze i bardziej udoskonalone techniki przeszczepiania włosów. Obok nowszych zabiegów, takich jak BHT czy transplantacje metodą SAFER, wyróżnia się również metody starsze, które – ze względu na uzyskiwane rezultaty – nadal znajdują zastosowanie w uzupełnianiu braków owłosienia u kobiet. Takimi dwoma metodami są zabiegi FUT oraz FUE.

Skrót FUE wywodzi się od angielskiej nazwy „follicular unit extraction”. W tłumaczeniu oznacza to przeszczepianie pojedynczych jednostek włosowych, które bywają określane też mianem unitów włosowych. Jeden unit zawiera od jednego do czterech włosów. Procedura polega na uzyskaniu transplantów (przy pomocy niewielkiego, przypominającego igłę, narzędzia) z rejonu dawczego, a następnie na przeniesieniu ich do strefy biorczej.

Przeszczep włosów FUE u kobiet- korzyści

Pacjentki interesować się mogą przeszczepem włosów FUE w związku z tym, że jest to procedura małoinwazyjna – do jej przeprowadzenia nie jest konieczne stosowanie ani chirurgicznego skalpela, ani późniejsze zakładanie szwów. Zabieg nie wymaga również długiego okresu rekonwalescencji – po jego przebyciu pacjentki w ogóle nie muszą pozostawać w szpitalu, natomiast powrót do pracy możliwy jest w zasadzie nawet następnego dnia po transplantacji włosów. Istotne dla pacjentek jest zapewne również to, że zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu. Inną zaletą przeszczepu włosów FUE u kobiet jest to, że po zabiegu nie pozostają wyraźnie widoczne blizny – pobierane są przecież niewielkiej wielkości jednostki włosowe, dzięki czemu ewentualne ślady po ich pobieraniu są zasadniczo niewidoczne gołym okiem.

Wskazania do wykonania zabiegu

Przeszczepianie włosów metodą FUE, podobnie jak każda inna zabiegowa metoda leczenia łysienia, wskazane jest przede wszystkim tym pacjentkom, u których wystąpiło łysienie, którego nie udało się opanować przy pomocy terapii zachowawczej. Konkretny, omawiany zabieg może być wskazany natomiast wtedy, kiedy u pacjentki nie można przeprowadzić alternatywnej procedury, np. przeszczepu metodą FUT (takie ograniczenie może wynikać np. z tego, że pacjentka nie chciałyby posiadać, pozostającej po procedurze FUT, poziomej blizny w obrębie skóry tylnej części głowy). Wybór techniki FUE bywa wskazany również wtedy, kiedy uzupełniane miałyby być braki owłosienia u kobiet związane z obecnością na skórze głowy blizn czy też będące konsekwencją jakichś urazów (np. oparzeń). W sytuacji, gdy do przeszczepiania mają być używane włosy pochodzące z innego rejonu dawczego niż skóra głowy (np. ze skóry rąk), wtedy również to właśnie wybranie przeszczepiania włosów techniką FUE będzie wskazane – włosy pobierane są wtedy właśnie metodą izolowania pojedynczych unitów włosowych, procedurę określa się jednak w takiej sytuacji jako BHT.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Transplantacja włosów nie jest zabiegiem, który w znaczący sposób obciąża organizm pacjentki, jednakże nie oznacza to, że przebyć przeszczepianie włosów może każda chętna kobieta.

Istnieją pewne sytuacje, w których przeszczep włosów FUE u kobiet jest przeciwwskazany, do takowych zalicza się:

  • średni lub zły stan ogólny pacjentki (wynikający np. z zaostrzenia jakiejś jej choroby przewlekłej, niewyrównanych zaburzeń węglowodanowych związanych z cukrzycą czy z innych zaburzeń hormonalnych),
  • uczulenie na stosowane podczas zabiegu środki do miejscowego znieczulenia,
  • znaczne zaburzenia krzepnięcia krwi, polegające na zwiększonej predyspozycji do występowania krwawień, a także stosowanie leków przeciwkrzepliwych,
  • brak włosów, które mogłyby posłużyć za materiał do przeszczepienia,
  • obecność w obrębie rejonu dawczego czy biorczego skóry jakiegoś stanu zapalnego.

Przed zabiegiem

Wstępnym etapem całego procesu uzupełniania owłosienia jest konsultacja z lekarzem, który to ma przeprowadzać zabieg.

Ma ona szereg różnych celów, otóż dochodzi podczas niej do:

  • dokładnej oceny charakteru łysienia u pacjentki oraz upewnienia się, że przeszczep włosów FUE rzeczywiście pozwoli uzyskać satysfakcjonujące zarówno lekarza, jak i samą pacjentkę rezultaty,
  • wykluczenia wszelkich ewentualnych przeciwwskazań do transplantacji włosów,
  • sprawdzenia, czy u pacjentki istnieje źródło potencjalnych transplantów.

Podczas konsultacji pacjentki pytane są również o zażywane przez siebie leki. Jest to pytanie wyjątkowo istotne, ponieważ lekarz może zalecić odstawienie części preparatów na jakiś czas przed zabiegiem. Szczególnie ważne jest poinformowanie lekarza o zażywaniu leków zmniejszających krzepliwość krwi – jeżeli bowiem sytuacja zdrowotna pacjentki będzie na to pozwalać, to najprawdopodobniej zostanie ona poproszona o czasowe wstrzymanie zażywania takich leków (związane jest to ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia krwawienia zarówno podczas, jak i już po zabiegu).

Jeżeli konsultacja przebiegnie pomyślnie, to możliwe staje się już ustalenie terminu przebycia transplantacji włosów oraz wydanie pacjentce zaleceń dotyczących postępowania przed zabiegiem. O części takowych wspomniano już powyżej (mowa tu o konieczności czasowego odstawienia niektórych leków), inne zalecenie może natomiast wywołać sprzeciw u pacjentek. Około tydzień przed przeszczepem włosów powinno się bowiem zgolić włosy w tym rejonie, z którego będą one pobierane – taka konieczność związana jest z tym, że do przeszczepu włosów FUE u kobiet wykorzystuje się włosy o długości sięgającej około 2-3 mm. Pacjentki nie powinny jednak popadać w zaniepokojenie – okolica dawcza może zostać tak dobrana, aby – przy pomocy innych, obecnych w skórze otaczającej rejon dawczy włosów – ukryć przycięte przed zabiegiem włosy przed oczami innych ludzi.

Rodzaj znieczulenia

Aby sprawić, by komfort pacjentki podczas przeszczepu włosów FUE był jak największy, stosowane jest znieczulenie miejscowe okolic dawczych oraz biorczych.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Jak przebiega zabieg?

Przeszczep włosów FUE u kobiet rozpoczyna się od znieczulenia rejonów skóry poddawanych zabiegowi. Następnie możliwe staje się rozpoczęcie pozyskiwania unitów włosowych – do tego celu służy niewielkie (bo mające maksymalnie 1 mm średnicy) urządzenie kształtem przypominające igłę. U kobiet w metodzie FUE włosy pobierane są zwykle z bocznej lub tylnej części głowy.

Zależnie od preferencji lekarza oraz od liczebności zespołu zabiegowego albo najpierw pobierane są wszystkie potrzebne jednostki włosowe i dopiero później ulegają one transplantacji do miejsc docelowych, albo też obie wymienione czynności przeprowadzane są równoległe. Uzyskiwane transplanty umieszcza się w rejonie dawczym, wcześniej przygotowując tam skórę poprzez wykonywanie w niej drobnych zagłębień. Zabieg nie wymaga stosowania skalpela ani późniejszego zakładania szwów na okolice poddawane procedurze.

Całkowity czas trwania przeszczepu włosów FUE u kobiet jest zmienny – zależny jest on przede wszystkim od tego, jak duża ilość włosów jest przeszczepiana (podczas jednej procedury można zwykle przenieść maksymalnie 2 do 3 tysięcy unitów włosowych). Zazwyczaj czas opisywanych zabiegów sięga kilku godzin.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Bezpośrednio po transplantacji włosów pacjentka może wrócić do domu. Zwyczajne, nieobciążające czynności wykonywać można w zasadzie od razu, do znaczniejszego wysiłku powrócić można w ciągu około tygodnia od przebycia zabiegu.

Czas, przez który pacjentka powinna przebywać na urlopie, uzależniony jest przede wszystkim od tego, jaki to zawód ona wykonuje. Czasami może okazać się, że powrót do pracy będzie możliwy nawet następnego dnia po zabiegu, w innych sytuacjach konieczne może jednak okazać się wzięcie urlopu – o szczegółowe informacje należy zapytać lekarza przeprowadzającego procedurę.

Wrócić do pracy teoretycznie można szybko, a co jednak ze śladami po przebyciu zabiegu? Nie wszystkie pacjentki mogą przecież chcieć tego, aby ich otoczenie wiedziało, że przebyły one przeszczep włosów FUE u kobiet. Najczęstszymi śladami są zaczerwienienie skóry oraz obecność w jej obrębie strupków, ustępują one jednak samoistnie w ciągu kilku dni, najpóźniej dochodzi do tego w ciągu dwóch tygodni od przebycia zabiegu.

Efekty po zabiegu

Rezultaty przebycia przeszczepu włosów FUE pacjentka widzi w zasadzie od razu – zauważyć ona może wprowadzone do skóry głowy transplanty. Na ostateczne efekty trzeba jednak trochę poczekać, przeszczepione włosy muszą bowiem zwyczajnie mieć czas na to, aby odrosnąć. Ogólnie szacuje się, że zauważalne, związane z zabiegiem zmiany pojawiają się po kilku miesiącach.

Zalecenia po zabiegu

Otrzymywane przez pacjentki będące po przeszczepianiu włosów zalecenia dotyczą w głównej mierze właściwej higieny skóry głowy. Włosy można myć nawet już następnego dnia po przebyciu zabiegu.

Należy jednak pamiętać, szczególnie w pierwszym tygodniu po przebyciu zabiegu, o kilku zasadach:

  • do higieny skóry głowy należy używać szamponów delikatnych, najlepiej takich, których pH jest zbliżone do naturalnego pH skóry,
  • na włosy nie powinno się nakładać dodatkowych preparatów, nawet odżywek,
  • wycierając włosy należy czynić to z wyjątkową delikatnością – pocieranie czy silne masowanie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia przeniesionych jednostek włosowych.

Zalecenia obejmować mogą również higienę rejonów ciała poddawanych procedurze. Najczęściej pacjentka opuszcza szpital bez opatrunków, nie oznacza to jednak, że może ona zaprzestać szczególnego dbania o skórę rejonu dawczego czy biorczego. Celem zredukowania ryzyka infekcji lekarz może zalecić kilkudniowe stosowanie na wspomniane rejony ciała preparatów antybiotykowych czy środków o działaniu odkażającym.

Wśród zaleceń po przeszczepie włosów FUE u kobiet wymienia się też (w okresie 7 dni od zabiegu) zrezygnowanie z podejmowania znacznego wysiłku fizycznego oraz unikanie wystawiania skóry głowy na działanie silnego światło słonecznego.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

To, jak długo będzie się utrzymywał efekt przeszczepienia włosów, zależne jest w dużej mierze od samych pacjentek. Jeżeli nadal będą u nich występowały stany odpowiedzialne za wzmożone wypadanie włosów, takie jak schorzenia o niewyrównanym przebiegu czy niedobory substancji odżywczych, to nawet przeszczepione włosy będą mogły wypadać. Jeżeli zaś u pacjentki łysienie związane było z nadmiarem androgenów, to na transplanty umieszczone w rejonie biorczym hormony te również będą mogły wpływać i zwiększać ich tendencję do wypadania, jednakże w znacznie mniejszym stopniu niż na włosy naturalnie rosnące w miejscu biorczym.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Przeszczep włosów FUE u kobiet


Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Powikłania po przeszczepie włosów FUE u kobiet są rzadkie, jednakże poczynając pewne kroki pacjentki mogą jeszcze bardziej zredukować ryzyko ich wystąpienia. Aby tak się stało, wystarczające jest ścisłe stosowanie się do zaleceń pozabiegowych, chociażby tych dotyczących stosowania leków zapobiegających zakażeniom.

Możliwe powikłania po zabiegu

Teoretycznie najgroźniejsze powikłanie, czyli odrzucenie przez organizm przenoszonych transplantów, w przypadku przeszczepiania włosów FUE tak naprawdę istnieje – związane jest to z tym, że przeszczepiane włosy pochodzą w końcu bezpośrednio od samej pacjentki.

Inne komplikacje są zdecydowanie rzadkie, jako potencjalne wymienia się:

  • zakażenia skóry poddawanej zabiegowi,
  • krwawienia z podanych wyżej miejsc,
  • pojawianie się blizn przerostowych.

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Przeszczep włosów FUE u kobiet może być przeprowadzony jako pojedynczy zabieg, ale i może on zostać podzielony na kilka, wykonywanych w różnych odstępach czasowych, sesji. Jeżeli lekarz preferuje drugi z wymienionych sposobów uzupełnienia braków owłosienia to jest to podyktowane tym, że pacjentka potrzebuje dla uzyskania zadowalającego efektu przeniesienia dużej ilości jednostek włosowych do okolicy biorczej. Przeszczepianie włosów to zabiegi czasochłonne, dlatego też czasami lepiej jest podzielić je na kilka razy, niż zmuszać pacjentkę do jednorazowego, wielogodzinnego pobytu w gabinecie lekarskim.

Procedurą zupełnie odrębną, która może wzmagać uzyskiwane rezultaty przeszczepiania włosów, jest zabieg mezoterapii skóry głowy osoczem bogatopłytkowym. Zabieg ten bywa wykonywany już jakiś czas po przebyciu transplantacji włosów, czasami jednak lekarze decydują się wprowadzić osocze bogatopłytkowe w obręb skóry głowy już w tym samym czasie, w którym przeprowadzane jest przeszczepianie włosów.

Autor: lek. Tomasz Nęcki

Bibliografia:
Dua Aman, Dua Kapil, Follicular Unit Extraction Hair Transplant, J Cutan Aesthet Surg. 2010 May-Aug; 3(2): 76–81; Rassman W., Pak J., Kim J., Follicular Unit Extraction: Evolution of a Technology, Journal of Transplantation Technologies & Research 2016 6:158; Epstein J.S., Hair Transplantation, Medscape

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Przeszczep włosów FUE u kobiet.

Zapoznaj się z innymi metodami przeszczepu włosów:
Przeszczep włosów BHT u kobiet
Przeszczep włosów FUT u kobiet
Przeszczep włosów metodą S.A.F.E.R.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Przeszczep włosów FUE u kobiet

Cena

od 3000 zł

Czas trwania

kilka godzin

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

tydzień, maksymalnie dwa

Efekty

pełne po kilku miesiącach

Trwałość leczenia

ogólnie trwałe – uzależnione jednak od przyczyny ł

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Przeszczep włosów FUE u kobiet w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje takie procedury, które mają służyć ratowaniu życia lub poprawie stanu zdrowia pacjentów. W przypadku uzupełnienia braków owłosienia celem przebycia zabiegu jest raczej poprawa wyglądu – NFZ takich zabiegów nie refunduje, w związku z czym pacjentki potrzebujące przeszczepu włosów muszą samodzielnie opłacać takie zabiegi.
Bielsko-Białaod 3000 złRaty od 74 złWięcej
Kielceod 4200 złRaty od 104 złWięcej
Krakówod 3600 złRaty od 89 złWięcej
Lublinod 3500 złRaty od 86 złWięcej
Warszawaod 3500 złRaty od 86 złWięcej
Wrocławod 12900 złRaty od 318 złWięcej