Zmniejszenie piersi (mammoplastyka)
Zmniejszenie piersi
Cena od 10000 zł Zapytaj o raty
Zmniejszenie piersi (mammoplastyka) - zbyt duże piersi mogą być przyczyną bólów kręgosłupa, deformacji pleców i barków, wysypek skórnych pod piersiami, oparzeń. Powyższe dolegliwości powodują iż często zalecane jest wykonanie operacji zmniejszenia piersi. Operacja ta często wpływa na poprawę samopoczucia i pewności siebie.
- Zmniejszenie piersi - mamoplastyka - charakterystyka
- Zmniejszenie piersi - mamoplastyka- korzyści
- Wskazania do wykonania zabiegu
- Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- Przed zabiegiem
- Rodzaj znieczulenia
- Jak przebiega zabieg?
- Czas i przebieg rekonwalescencji
- Efekty po zabiegu
- Zalecenia po zabiegu
- Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
- Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
- Możliwe powikłania po zabiegu
- Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Zmniejszenie piersi - mamoplastyka - zabiegi przeprowadzane w obrębie gruczołów piersiowych, wbrew pozorom, nie polegają wyłącznie na przeprowadzaniu powiększania piersi. Część pacjentek marzy o uzyskaniu zdecydowanie odmiennego rezultatu – ich problemem jest bowiem zbyt duży rozmiar ich naturalnych piersi.
Zmniejszenie piersi - mamoplastyka - charakterystyka
Zmniejszenie piersi - mamoplastyka - „co za dużo, to niezdrowo” - w tym znanym powiedzeniu jest więcej prawdy, niż można by tylko przypuszczać. Wyjątkowo dużych rozmiarów piersi może i mogą podobać się niektórym przedstawicielom płci męskiej, zdecydowanie niezadowolone z ich posiadania mogą być natomiast ich właścicielki. Problemów związanych ze zbyt dużym biustem wyróżnić można całkiem dużo. Jako pierwszy można podać utrudnienia dotyczące codziennego funkcjonowania. Pacjentka taka może mieć bowiem trudności z dopasowaniem odzieży czy stanika, utrudnione może być również uprawianie różnych sportów. Wyjątkowo duże piersi mogą być też źródłem problemów natury zdrowotnej. Duże ilości tkanek gruczołów piersiowych stanowią wyjątkowe obciążenie dla kręgosłupa, przez które to dochodzić może nawet do zmian zwyrodnieniowych w jego obrębie. Pacjentki mogą doświadczać bólu kręgosłupa, szyi czy ramion. Na skórze ramion – na skutek wywieranego przez ramiączka stanika ucisku – dochodzić może do powstawania podrażnień skórnych, które mogą przekształcić się nawet w przewlekłe rany. Pod uwagę należy także wziąć aspekty psychologiczne, które mogą być związane z posiadaniem nadmiernie dużych piersi. Takie pacjentki mogą odczuwać nie tylko kompleksy, ale i nawet doświadczać poważnych zaburzeń psychicznych – niezadowolone ze swojego wyglądu pacjentki mogą odizolowywać się od społeczeństwa, rozwinąć się u nich może nawet depresja.
Pacjentkom, które doświadczają opisanych powyżej problemów, można zaproponować zmniejszenie piersi (mammoplastykę). Dokonywać tego można zarówno na drodze mało inwazyjnej liposukcji, jak i poprzez zabiegi operacyjne – wybór uzależniony jest w tej sytuacji nie tylko od preferencji danej pacjentki, ale i od stanu jej gruczołów piersiowych.
Zmniejszenie piersi - mamoplastyka - korzyści
Dzięki zmniejszaniu piersi (mammoplastyce) możliwe jest zlikwidowanie dolegliwości borykających pacjentkę, takich jak np. bóle kręgosłupa czy szyi. Pacjentki, które przed zabiegiem odczuwały kompleksy związane ze swoim wyglądem, już po jego przebyciu mogą stawać się pewniejsze siebie i bardziej zadowolone z tego, jak prezentuje się ich ciało. Dzięki mammoplastyce możliwe jest także uzyskanie młodziej wyglądających, bardziej jędrnych piersi.
Wskazania do wykonania zabiegu
Mammoplastyka – zmniejszenie piersi może być wskazana tym pacjentkom, u których:
- istnieje znaczna asymetria dotycząca wielkości obu piersi,
- rozrośnięte piersi powodują występowanie różnych objawów, takich jak dolegliwości bólowe różnych okolic ciała czy zmiany skórne w miejscu ramiączek biustonosza,
- występują kompleksy wynikające z nadmiernego rozmiaru piersi,
- wielkość biustu jest nieadekwatna do budowy reszty ciała,
- biust powoduje ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu (np. związane z trudnościami w doborze odzieży czy uprawianiem sportu).
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Operacyjnego zmniejszenia piersi nie wykonuje się przede wszystkim u tych pacjentek, u których nie doszło jeszcze do pełnego wykształcenia się tkanek biustu – w związku z tym zabieg ten jest przeciwwskazany u osób niepełnoletnich. Przeciwwskazaniem do mammoplastyki może być też ogólny zły stan zdrowia pacjentki – jako przykład jednostek, które mogą uniemożliwiać przebycie zabiegu, można podać ogólnoustrojowe infekcje, ale i nadciśnienie tętnicze czy cukrzyce (szczególnie dotyczy to sytuacji, w których przebieg schorzeń przewlekłych jest niewyrównany).
Zabiegu nie wolno wykonywać również u pacjentek obciążonych predyspozycjami do schorzeń nowotworowych piersi, u kobiet ze zmianami skórnymi w obrębie biustu oraz u pacjentek będących w ciąży i tych karmiących piersią. Innymi przeciwwskazaniami do zabiegu są znaczne zaburzenia krzepnięcia krwi oraz zaburzenia psychiczne (szczególnie dotyczy to dużego stopnia zaburzeń nastroju oraz dysmorfofobii, czyli jednostki, w której pacjentka jest przekonana o niewłaściwym wyglądzie jakiejś części swojego ciała, której wygląd w rzeczywistości nie odbiega od normy).
Przed zabiegiem
Przed zmniejszeniem piersi (mammoplastyką) odbywa się konsultacja lekarska. Jej celem jest dokładne zbadanie pacjentki oraz ustalenie, czy i jaki zabieg będzie danej pacjentce potrzebny. W tym celu wykonywane są podstawowe pomiary, takie jak ocena wzrostu, masy ciała pacjentki, a także oceniana jest budowa, kształt i wielkość jej gruczołów piersiowych. Przed operacją pacjentka może być poproszona o wykonanie podstawowych badań, takich RTG klatki piersiowej, USG piersi (lub mammografia, w zależności od wieku danej pacjentki), EKG czy badanie ogólne moczu i morfologia krwi.
Podczas konsultacji pacjentki są pytane o leki, które są przez nie zażywane. Należy wyraźnie podkreślić, że pacjentka powinna poinformować lekarza o wszystkich preparatach – również i o tych, które są dostępne bez recepty. Taka konieczność wynika z tego, że przed mammoplastyką istnieje konieczność czasowego odstawienia niektórych leków. Szczególną uwagę kładzie się w tym przypadku na leki zmniejszające krzepliwość krwi (np. aspirynę czy warfarynę) oraz na preparaty hormonalne, takie jak doustne środki antykoncepcyjne czy preparaty hormonalnej terapii zastępczej. W zależności od różnych aspektów (m.in. od stanu danej pacjentki oraz od dawek zażywanych przez nią leków), środki te trzeba odstawiać czasami dwa tygodnie przed terminem zabiegu, a czasami nawet trzy miesiące przed – konkretne informacje udzielone zostają podczas konsultacji przed zmniejszeniem piersi.
Przed mammoplastyką pacjentka może zostać także zapytana o to, czy pali ona papierosy. Pytanie to jest ważne z tego względu, że w przypadku udzielenia na nie odpowiedzi twierdzącej pacjentce zalecone zostanie zaprzestanie palenia papierosów. Związane jest to z tym, że skutkiem nikotynizmu jest zmniejszenie zawartości tlenu w organizmie – a to przekłada się z kolei na zwiększone ryzyko gorszego gojenia tkanek po zmniejszeniu piersi, a także na ryzyko wydłużenia okresu rekonwalescencji po zabiegu.
Lekarz może również zapytać pacjentkę o to, czy w przyszłości planuje ona jeszcze zachodzić w ciążę. Podczas ciąży i karmienia piersią biust może podlegać pewnym zmianom, dlatego korzystne może okazać się odroczenie operacji do tego czasu, w którym pacjentka nie będzie już więcej rodziła. Aspekt ten istotny jest również z tego względu, że podczas mammoplastyki może dojść do uszkodzenia struktur związanych z wydzielaniem pokarmu – efektem może być niemożność karmienia piersią po operacji.
Zasadniczym celem konsultacji jest ustalenie, jaką metodą piersi pacjentki będą pomniejszane. W sytuacji, kiedy wielkość biustu związana jest głównie z nadmiarem tkanki tłuszczowej, istnieje możliwość jego zmniejszenia na drodze liposukcji (popularnie określanej mianem odsysania tłuszczu). Ta metoda pozwala jednak tylko nieznacznie zmienić rozmiar piersi, dodatkowo liposukcję najkorzystniej przeprowadzać jest u takich pacjentek, u których nie istnieją inne (poza zbyt dużym rozmiarem piersi) problemy, takie jak np. utrata jędrności skóry biustu. Drugą dostępną opcją jest mammoplastyka chirurgiczna, podczas której usuwana jest z wnętrza piersi zarówno tkanka tłuszczowa, jak i gruczołowa piersi, a oprócz tego istnieje również możliwość resekcji nadmiaru skóry. Zabiegi chirurgiczne polecane są takim pacjentkom, u których piersi są wyjątkowo duże, a także tym, u których istnieje nadmiar skóry w okolicy piersi – operacyjna mammoplastyka pozwala bowiem uzyskać efekt młodziej wyglądającego, bardziej napiętego biustu.
Ostatnim etapem konsultacji jest zaplanowanie terminu zabiegu. Korzystne byłoby, gdyby pacjentka pamiętała termin wystąpienia swojej ostatniej miesiączki, istotna jest też informacja dotycząca standardowej długości cyklu miesiączkowego u danej pacjentki. W przypadku ustalania terminu mammoplastyki ma to znaczenie z tego względu, że zabieg najkorzystniej jest przeprowadzać w ciągu tygodnia, maksymalnie dwóch po wystąpieniu krwawienia miesiączkowego.
Rodzaj znieczulenia
Najczęściej stosowane podczas zmniejszania piersi jest znieczulenie ogólne. W sytuacji, kiedy do redukcji biustu wykorzystywana jest liposukcja, wykorzystane może być zarówno znieczulenie ogólne, jak i lokalne.
Zobacz zaufane kliniki najbliżej
Jak przebiega zabieg?
Dokładny przebieg zmniejszenia piersi zależny jest od tego, przy pomocy jakiej metody zabieg jest wykonywany. W przypadku liposukcji procedura zajmuje maksymalnie kilkadziesiąt minut i bazuje ona na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z wnętrza piersi. Do przeprowadzenia liposukcji stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne. Zabieg ten zasadniczo należy do procedur ambulatoryjnych – tego samego dnia pacjentka może wrócić do domu.
Nieco odmiennie przebiega chirurgiczne zmniejszanie piersi. W przypadku tej metody stosowane jest wyłącznie znieczulenie ogólne – ze względu na nie, przed zabiegiem pacjentka powinna przez minimum 6 godzin nie spożywać pokarmów. Po wprowadzeniu pacjentki w stan, w którym nie będzie ona odczuwała bólu ani żadnego innego dyskomfortu, możliwe jest przejście do zasadniczego etapu zabiegu. W obrębie piersi wykonywane są nacięcia – zazwyczaj obejmują one nacięcie okolic brodawki sutkowej, a także cięcie w obrębie dolnej części piersi. Cięcia wykonywane są w taki sposób, aby ewentualne ślady po zabiegu były jak najmniej widoczne. Po uzyskaniu dostępu do wnętrza piersi możliwe staje się usunięcie elementów tłuszczowych oraz gruczołowych piersi, w razie potrzeby usunięciu podlega także nadmiar skóry. Przy znaczącym pomniejszaniu piersi zmniejszana może być także wielkość otoczki sutkowej, w razie potrzeby jest ona również przemieszczana. Cały zabieg zajmuje od trzech do czterech godzin, po jego przebyciu hospitalizacja zajmuje zwykle nie więcej niż trzy doby.
Czas i przebieg rekonwalescencji
Po zabiegu przez krótki czas pacjentka pozostaje w szpitalu. Po jego opuszczeniu przez około 7 dni pacjentka powinna wyjątkowo się oszczędzać – wszelkie wysiłki, poza spacerami, są w tym okresie przeciwwskazane. Powrót do pracy możliwy jest po jednym, czasami dwóch tygodniach – przed zabiegiem warto porozmawiać o tym z lekarzem, aby móc odpowiednio zaplanować swoją nieobecność w pracy. Po zabiegu występować mogą krwiaki, a także dolegliwości bólowe – w celu ich opanowania pacjentka może zażywać leki przeciwbólowe. Wymienione dolegliwości mają największe natężenie w ciągu kilku dni po operacji, później samoistnie ustępują. Założone podczas operacji szwy są usuwane w ciągu 10-20 dni od jej przebycia. Najważniejsze ograniczenia dotyczące zwyczajnego, codziennego funkcjonowania zazwyczaj przestają obowiązywać w ciągu czterech tygodni od wykonania mammoplastyki.
Efekty po zabiegu
Rezultatem mammoplastyki jest pomniejszenie piersi. To, jak bardzo gruczoły zostaną zmniejszone, zależne jest od wybranej techniki liposukcji – mniejszą zmianę ich rozmiaru uzyskać można na drodze liposukcji, z kolei operacja pozwala na wyraźnie znaczniejszą redukcję wielkości biustu. W przypadku chirurgicznej mammoplastyki poprawie może ulegać nie tylko wielkość, ale i ogólny wygląd piersi – dzięki odpowiednim manewrom dotyczącym skóry, możliwe jest zarówno podniesienie biustu, jak i poprawa jędrności jego skóry.
Efekty mammoplastyki pojawiają się stopniowo. Początkowo pacjentka może nawet zacząć się obawiać, ponieważ po operacji piersi mogą być nadal całkiem znacznych rozmiarów – związane jest to jednak, ze stopniowo ustępującym, pooperacyjnym obrzękiem piersi. Oceniać efekty zabiegu można w zasadzie po upływie 2-3 miesięcy – to właśnie wtedy stają się one wyraźnie zauważalne. Całość procesów regeneracyjnych zachodzi jednak jeszcze dłużej, bo nawet do 12 miesięcy od mammoplastyki, i to właśnie wtedy można oceniać ostateczny rezultat jej przebycia.
Zalecenia po zabiegu
Pacjentki po mammoplastyce otrzymują następujące zalecenia:
- należy nosić przez około dwa do sześciu tygodni specjalny stanik (jego stosowanie ma na celu zmaksymalizowanie uzyskiwanych efektów mammoplastyki, zalecany czas noszenia takiego stanika może być różny u odmiennych pacjentek),
- trzeba unikać dłuższego przebywania w bezruchu (jak po każdej operacji, unieruchomienie zwiększałoby bowiem ryzyko wystąpienia problemów zakrzepowych),
- należy powstrzymywać się przez cztery tygodnie od znaczniejszego wysiłku fizycznego,
- istnieje konieczność unikania ekspozycji piersi na działanie promieniowanie słonecznego przez pół roku po zabiegu (słońce mogłoby bowiem sprawić, że pozabiegowe blizny stałyby się wyraźnie widoczne).
Jeszcze przed zabiegiem warto jest zadbać o kogoś, kto będzie mógł odwieźć pacjentkę do domu. Po przebyciu operacyjnego zmniejszenia piersi pacjentka sama nie będzie bowiem w stanie prowadzić samochodu.
Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
Rezultaty mammoplastyki zasadniczo są trwałe. Z biegiem czasu piersi mogą jednak ulegać procesom starzenia się organizmu i stawać się mniej jędrne, a także nabierać tendencji do opadania. Na rezultaty operacji wpływa również dieta i związane z nią zmiany masy ciała – w sytuacji, kiedy u pacjentki dojdzie do znacznego zwiększenia masy ciała, możliwe jest, że nadmiar tkanki tłuszczowej pojawi się również i w piersiach, wskutek czego dojdzie – nawet pomimo przebycia zabiegu – do ponownego ich powiększenia.
Pogarszać rezultaty mammoplastyki mogą również ciąża oraz karmienie piersią. We wspomnianych okresach życia kobiety zmiany dotyczą bowiem również i piersi – fizjologiczne jest to, że w czasie rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka gruczoły piersiowe ulegają powiększeniu. Z tego względu pomniejszanie piersi polecane jest raczej tym pacjentkom, które już po przebyciu zabiegu nie planują mieć w przyszłości dzieci.
Porozmawiaj z pacjentami na temat Zmniejszenie piersi (mammoplastyka)
Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
W celu uniknięcia komplikacji po mammoplastyce przede wszystkim należy przestrzegać otrzymanych od lekarza zaleceń dotyczących postępowania po zabiegu. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań zakrzepowych, pacjentki powinny unikać przebywania w bezruchu – nawet tak prosta czynność, jak zwyczajne przechadzanie się po domu, redukuje ryzyko wystąpienia tego (czasami groźnego dla życia) stanu. Unikanie znacznego wysiłku przez pierwsze cztery tygodnie po zabiegu redukuje z kolei ryzyko doprowadzenia do naruszenia operowanych tkanek. Pacjentki, które palą papierosy, powinny postarać się zrezygnować z nałogu – palenie tytoniu może bowiem pogarszać przebieg gojenia się zoperowanego biustu. Istotnym zaleceniem jest również to dotyczące noszenia specjalnego stanika – powinno się to robić dokładnie przez taki czas, przez jaki zaleci to lekarz. Niewskazane jest z kolei wczesne wracanie do pracy – pacjentka powinna podjąć się wykonywania obowiązków zawodowych najwcześniej po jednym, czasami dwóch tygodniach, i tylko dopiero wtedy, kiedy wyraźnie zezwoli jej na to lekarz.
Możliwe powikłania po zabiegu
Komplikacjami, które mogą się pojawiać się po zmniejszaniu piersi, są:
- krwiaki w obrębie gruczołów piersiowych,
- obumarcie tkanek brodawki sutkowej,
- ran pooperacyjnych,
- zaburzenia czucia w obrębie piersi,
- niemożność karmienia piersią w przyszłości (związana z uszkodzeniem struktur odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie kobiecego pokarmu),
- asymetria lub inne zaburzenia kształtu piersi,
- zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych, zatorowość płucna (te powikłania są możliwe po dowolnym innym zabiegu chirurgicznym).
Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Mammoplastyka – zmniejszenie piersi jest zabiegiem, którego przebycie pozwala osiągnąć zadowalające efekty co do wielkości biustu. Operacyjną mammoplastykę oraz liposukcję wcześniej opisywano jako samodzielne metody pomniejszania biustu, możliwe jest jednak ich łączne zastosowanie w wymienionym celu.
Autor: lek. Tomasz Nęcki
Bibliografia:
Shrirang Purohit, "Reduction mammoplasty", Indian J Plast Surg. 2008 Oct; 41(Suppl): S64–S79; W. Noszczyk (red.), "Chirurgia", wyd. PZWL, Warszawa 2005; A. Currie, K. Chong, GL. Davies, "Using therapeutic mammoplasty to extend the role of breast-conserving surgery in women with larger or ptotic breasts", Ann R Coll Surg Engl. 2013 Apr; 95(3): 192–195.
Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Mammoplastyka - zmniejszenie piersi.
Cena
od 10000 zł
Czas trwania
około 3 godzin
Znieczulenie
ogólne
Hospitalizacja
zwykle do 72 godzin
Czas regeneracji
4-6 tygodni
Efekty
pojawiają się stopniowo, ostateczne po około roku
Trwałość leczenia
zasadniczo trwały rezultat
Bali Clinic
02-781 Warszawa
Zmniejszenie piersi (mammoplastyka):
od 19000 zł do 24000 zł
Klinika Krajewski
00-414 Warszawa
Zmniejszenie piersi (mammoplastyka):
od 10000 zł
UniEstetica Klinika Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej
31-271 Kraków
Zmniejszenie piersi (mammoplastyka):
od 15400 zł do 17000 zł
Cennik zabiegu
Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Zmniejszenie piersi (mammoplastyka) w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.
Refundacja NFZ
Ogólnie znacząca ilość zabiegów przeprowadzanych przez chirurgów plastycznych nie jest refundowana przez NFZ. W przypadku zmniejszania piersi (mammoplastyki) bywa jednak inaczej. Zabieg refundowany może być wtedy, kiedy u pacjentki istnieją jakieś medyczne przesłanki co do jego przeprowadzenia – takimi mogą być występowanie dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa wynikające z nadmiernie rozrośniętych gruczołów piersiowych.Białystok | od 13350 zł | Raty od 329 zł | Więcej |
Częstochowa | od 19000 zł | Raty od 469 zł | Więcej |
Gdańsk | od 18900 zł | Raty od 466 zł | Więcej |
Katowice | od 12300 zł | Raty od 303 zł | Więcej |
Kielce | od 22000 zł | Raty od 543 zł | Więcej |
Kraków | od 15400 zł | Raty od 380 zł | Więcej |
Łódź | od 20000 zł | Raty od 493 zł | Więcej |
Poznań | od 25000 zł | Raty od 617 zł | Więcej |
Radom | od 12000 zł | Raty od 296 zł | Więcej |
Sopot | od 24000 zł | Raty od 592 zł | Więcej |
Szczecin | od 19500 zł | Raty od 481 zł | Więcej |
Warszawa | od 10000 zł | Raty od 247 zł | Więcej |
Wrocław | od 19000 zł | Raty od 469 zł | Więcej |