Fotoodmładzanie czoła

Fotoodmładzanie czoła

Fotoodmładzanie czoła

Cena od 99 zł Zapytaj o raty

Fotoodmładzanie czoła spłyca poziome, jak i pionowe zmarszczki i bruzdy w obrębie czoła, a także zauważalnie poprawia jędrność i fakturę skóry.

Znajdź klinikę  Umów wizytę

Fotoodmładzanie czoła

Ocena

5.00
0

Zachowanie młodego wyglądu możliwie jak najdłużej było od zawsze niewątpliwie ważną kwestią dla wielu kobiet niezależnie od pokolenia. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny estetycznej, jesteśmy w stanie nie tylko zahamować, ale też w pewnym stopniu odwrócić procesy starzenia się. Aby zrozumieć zasadę działania zabiegów fotoodmładzania, należy najpierw odpowiedzieć sobie na następująco postawione pytania -  co takimi zabiegami chcemy odwrócić, czym jest proces fotostarzenia się skóry?

Fotoodmładzanie czoła - charakterystyka

Fotostarzeniem nazwać można procesy, jakie zachodzą naturalnie w skórze pod wpływem działania promieni UVA i UVB. Damy dworu nie bez powodu zacieniały swoje twarze pod parasolami, dłonie kryły w rękawiczkach, a szyję i dekolt okrywały apaszkami. Pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne dochodzi do szeregu zmian funkcjonalnych i strukturalnych w skórze, które dzięki zabiegom fotoodmładzania możemy odwrócić.

Promieniowanie UVB, które nieco płycej penetruje skórę, bo jedynie do naskórka, który jest warstwą najbardziej powierzchowną, powoduje powstawanie w nim mutacji. W naskórku znajdują się melanocyty, czyli komórki barwnikowe, które pod wpływem promieniowania UV produkują barwnik – melaninę - wtedy na naszej skórze  głównie na twarzy i dłoniach pojawiają się niechciane przebarwienia, które znamy jako „plamki starcze”.

Promieniowanie UVA penetruje skórę głębiej, aż do warstwy, w której znajdują się drobne naczynia krwionośne, a także duże zagęszczenie elastyny, kolagenu i innych białek włókienkowych odpowiedzialnych za jędrność skóry. Nadmierna ekspozycja na UVA powoduje pękanie drobnych naczynek (widocznych potem na twarzy jako „pajączki”, głównie na nosie i policzkach), a białka włókienkowe są niszczone przez wolne rodniki, przez co skóra traci elastyczność.

Temu wszystkiemu wychodzi naprzeciw technologia IPL – fotoodmładzanie skóry, między innymi czoła, intensywnymi pulsami rozproszonego światła o określonej częstotliwości. Światło rozproszone wnikające w głąb skóry w czasie zabiegu działa wielokierunkowo, dzięki czemu jest w stanie dotrzeć na różne głębokości i działać tam, gdzie spustoszenie poczyniły zarówno promienie UVA, jak i UVB. Zabieg ten opiera się między innymi na zjawisku tak zwanej selektywnej fototermolizy – czyli rozpadzie pigmentu zgromadzonego w skórze dzięki zamianie energii świetlnej na cieplną. Zmiany barwnikowe są dzięki temu rozjaśnione, a skóra w głębszych warstwach pobudzona do regeneracji (produkcji kolagenu i włókien elastynowych) pod wpływem światła rozproszonego.

Fotoodmładzanie czoła Źródło: www.drdiktaban.com

Fotoodmładzanie czoła - korzyści

Podstawową korzyścią z zabiegu fotoodmładzania IPL jest wyraźne spłycenie poziomych jak i pionowych zmarszczek i bruzd w obrębie czoła, a także zauważalna poprawa jędrności i faktury skóry. Pozbywamy się zrogowaciałego, szorstkiego naskórka, a skóra zyskuje ładniejszy koloryt, co jest niewątpliwą zaletą u osób palących. Poza tym możemy liczyć na pozbycie się zmian przebarwieniowych (piegów, plamek) i rozszerzonych naczynek.

Fotoodmładzanie czoła - wskazania do wykonania zabiegu

Wskazaniem do wykonania fotoodmładzania czoła metodą IPL jest pojawienie się wyraźnych zmarszczek poziomych bądź pionowych czoła (tzw lwiej zmarszczki między brwiamy). Nie ma wskazań czysto medycznych do fotoodmładzania, gdyż jest to zabieg z zakresu medycyny estetycznej poprawiający wygląd  i wykonuje się je jedynie na życzenie pacjentki. Najczęściej wykonywane jest w grupie wiekowej 40+, jednak należy pamiętać że tendencja do powstawania zmarszczek na czole jest zdeterminowana nie tylko przez czynniki zewnętrzne, ale i genetyczne i u niektórych mogą się one pojawić wcześniej bądź później.

Fotoodmładzanie czoła - przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Przeciwwskazania do wykonywania fotoodmładzania czoła metodą IPL są takie same, jak przy fotoodmładzaniu każdego innego regionu ciała światłem pulsacyjnym i obejmują:

 • ciążę i karmienie piersią
 • bardzo ciemny fototyp skóry (V wg Fitzpatricka, fototyp IV do rozważenia, natomiast efekty mogą być mierne)
 • nadmierną ekspozycję na słońce (ciągłą, powyżej 1 godziny z filtrem SPF 50) na 4 tygodnie przed zabiegiem fotoodmładzania
 • przebyty nowotwór skóry
 • tatuaż lub makijaż permanentny (istnieje ryzyko zmiany rozkładu pigmentu w skórze i wyblaknięcia pigmentu)
 • patologiczne miejsca jak duże pieprzyki, brodawki, zaczerwienienia
 • egzemę, łuszczycę
 • duże bliznowce
 • alergię na światło słoneczne
 • przyjmowanie preparatów estrogenowych w dużych dawkach (istnieje ryzyko przebarwienia skóry)
 • stosowanie niektórych preparatów ziołowych (w tym dziurawiec, nagietek)
 • stosowanie maści i kremów zawierających retinoidy
 • stosowanie antybiotyków o działaniu fotouczulającym (w tym np. tetracykliny)

Fotoodmładzanie czoła - przed zabiegiem

Zanim zdecydujesz się na fotoodmładzanie czoła, powinnaś chronić skórę przed nadmierną ekspozycją na słońce minimum 4 tygodnie przed zabiegiem – tak więc najlepsze na tego typu zabieg są miesiące jesienne i zimowe, nie zaleca się przeprowadzania fotoodmładzania czoła w miesiącach letnich z uwagi na trudność uniknięcia słońca. Przed fotoodmładzaniem czoła zrezygnuj z solarium, stosowania peelingów mechanicznych i enzymatycznych, fotouczulających ziół i antybiotyków. Dobrze nawilżaj skórę czoła, która ma być poddana zabiegowi odmładzania IPL, jednak przed samym zabiegiem skóra powinna być czysta i sucha, nie powinno na niej być filmu utworzonego z balsamów czy olejków.

Fotoodmładzanie czoła - rodzaj znieczulenia

Do zabiegu fotoodmładzania czoła nie stosuje się znieczulenia. Stosowane są jedynie specjalne żele przewodząco-ochronne mimimalizujące nieprzyjemne odczucia. Mimo, że niektóre pacjentki mogą czuć niewielki dyskomfort termiczny (uczucie mrowienia związane z rozchodzeniem się ciepła) podczas zabiegu, to skóra poddawana zabiegowi fotoodmładzania z czasem adaptuje się do promieni światła pulsacyjnego i efekt ten jest pomijalny.

Fotoodmładzanie czoła - jak przebiega zabieg?

Zabieg fotoodmładzania czoła nie należy do zabiegów ani bolesnych, ani technicznie skomplikowanych. W czasie zabiegu na oczyszczoną z makijażu i suchą skórę nakłada się specjalny żel przewodzący, który również chroni przed poparzeniem. Pacjentce nakłada się okulary ochronne. Za pomocą specjalnej głowicy na skórę czoła emituje się krótkimi błyskami promienie IPL. Cały zabieg trwa około 30 minut.

Fotoodmładzanie czoła Źródło: www.medicalspamontreal.com

Fotoodmładzanie czoła - czas i przebieg rekonwalescencji

Wszelkie zaczerwienienia po zabiegu ustępują na ogół od kilku godzin do dwóch dni po jego zakończeniu. Przez kilka pierwszych dni na obszar poddany fotoodmładzaniu zaleca się stosowanie kremów mocno natłuszczających i z filtrem, gdyż skóra poddana zabiegowi będzie się złuszczać – jest to efekt pożądany. Makijaż można nakładać nawet bezpośrednio po zabiegu. Pacjentki prosi się o zrezygnowanie z korzystania z peelingów i opalania do czasu zakończenia całej serii zabiegów. Nie powinno się także korzystać z basenu w dniach następujących bezpośrednio po zabiegu.

Fotoodmładzanie czoła - efekty po zabiegu

Według ostatnich czteroletnich badań klinicznych nad technologią fotoodmładzania IPL 83% pacjentek zgłosiło poprawę struktury i jędrności skóry czoła. Rozszerzone i popękane naczynka nosa i policzków uległy widocznej poprawie również w ponad 80%, a ujednolicenie zabarwienia skóry zaobserwowano w 79%. Średnia ilość zabiegów dla osiągnięcia takich efektów wynosiła 3, przy czym w obrębie twarzy, w tym na czole zmiany były łatwiej zauważalne niż na szyi czy dekolcie.

Należy pamiętać, że warunkiem zauważalnych efektów fotoodmładzania czoła jest przeprowadzanie kolejnych zabiegów w regularnych odstępach czasowych, około trzech tygodni. Wydłużenie czasu pomiędzy zabiegami może spowodować mniejsze niż spodziewane efekty, natomiast skrócenie odstępu nie przyniesie szybszego rezultatu, a może skutkować jedynie nieprzyjemnymi odczuciami w postaci ściągnięcia i bolesnego zaczerwienienia skóry czoła, podobnego do tego jakiego doświadczamy po zbyt długim opalaniu.

Fotoodmładzanie czoła - zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu fotoodmładzania czoła zaleca się stosowanie kremów natłuszczających i nawilżających, unikanie produktów na bazie alkoholu (toników, sprayów) i mechanicznego złuszczania skóry – należy pozwolić skórze poddanej zabiegowi złuszczyć się samej. Nie należy opalać się pomiędzy poszczególnymi zabiegami w serii. Po zakończeniu całej serii zabiegów można już normalnie stosować wszystkie kosmetyki, peelingi i eksponować się na słońce – należy jednak pamiętać, aby robić to z umiarem i stosować odpowiednio wysokie filtry na skórę twarzy – minimum SPF 30.

Fotoodmładzanie czoła - jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

To, jak długo utrzyma się efekt po całej serii zabiegów fotoodmładzania czoła metodą IPL zależy od właściwej pielęgnacji skóry czoła pomiędzy kolejnymi zabiegami, jak i unikanie ekspozycji na czynniki powodujące fotostarzenie skóry już po zakończeniu całej serii zabiegów. Jeśli skóra jest odpowiednio pielęgnowana, efekt uważa się za trwały, przy czym mówimy o usunięciu starych oznak starzenia. Zabieg fotoodmładzania nie zapobiega bowiem powstawaniu nowych zmian. Serię fotoodmładzających zabiegów można powtórzyć po kilku latach.

Fotoodmładzanie czoła - jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Aby uniknąć powikłań – czy też raczej działań niepożądanych po zabiegu fotoodmładzania czoła, wystarczy przestrzegać środków ostrożności i zaleceń opisanych wcześniej. Nie należy „przyspieszać” efektów poprzez kumulowanie kilku zabiegów w krótszym czasie! Niesie to ze sobą ryzyko poparzenia skóry i nieestetycznego, nadmiernego złuszczania i trwałych odbarwień skóry czoła.

Fotoodmładzanie czoła - możliwe powikłania po zabiegu

W przypadku tego zabiegu można raczej mówić o ewentualnych działaniach niepożądanych niż o powikłaniach fotoodmładzania czoła. Dzięki temu, że w gabinecie dobiera się parametry urządzenia emitującego IPL w sposób odpowiedni do odmładzanego obszaru, minimalizuje się ryzyko działań niepożądanych, i o ile u pacjentki nie występują żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, tak jest on procedurą bezpieczną. W pewnym gronie pacjentek w czasie wykonywania takiego zabiegu występuje nieznaczny dyskomfort w postaci mrowienia w obrębie czoła utrzymujący się przez cały czas trwania zabiegu i ustępujący do kilku minut po jego zakończeniu, niewielkie zaczerwienienie, niewielkie obrzęki czy też zmiany pigmentacji.

Fotoodmładzanie czoła - polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Do polecanych zabiegów dodatkowych po zakończeniu fotoodmładzania na pewno będą należeć gabinetowe maski głęboko nawilżające i wspomagające regenerację skóry. Sam zabieg fotoodmładzania czoła metodą IPL jest jednak na tyle efektywny, że może być z powodzeniem stosowany samodzielnie.

Fotoodmładzanie czoła w ramach NFZ

Niestety, jako że fotoodmładzanie czoła jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, poprawiającym wygląd i samopoczucie pacjenta i nie wykonuje się go ze wskazań zdrowotnych, nie jest to zabieg który można odbyć na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia.

Całkowity koszt takiego zabiegu w prywatnych gabinetach jest bardzo zróżnicowany i zależy od sumarycznej ilości przeprowadzonych zabiegów, oraz sprzętu, z jakiej korzysta klinika. Należy się jednak przygotować na koszt minimum 200 zł za jeden zabieg fotoodmładzania czoła, przy czym wymiernych efektów możemy się spodziewać dopiero po kilku zabiegach.

 

Autor: Wiktoria Feret
Studentka 6 roku kierunku lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

Bibliografia:
Dermatologic surgery, 2002 Dec; 28(12):1115-9. Rejuvenation of photoaged skin: 5 years results with intense pulsed light of the face, neck, and chest. [Weiss R, Weiss M, Beasley K]; Własne materiały szkoleniowe dot. IPL, Warszawa 2015

 

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg fotoodmładzania czoła.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Fotoodmładzanie czoła

Cena

od 99 zł

Czas trwania

ok. 30 min

Znieczulenie

bez znieczulenia

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

po kilku dniach

Efekty

po 3 zabiegach

Trwałość leczenia

do kilku lat

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Fotoodmładzanie czoła w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Niestety, jako że fotoodmładzanie czoła jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, poprawiającym wygląd i samopoczucie pacjenta i nie wykonuje się go ze wskazań zdrowotnych, nie jest to zabieg który można odbyć na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia.
Częstochowaod 100 złWięcej
Katowiceod 200 złWięcej
Kielceod 150 złWięcej
Krakówod 200 złWięcej
Łódźod 250 złWięcej
Olsztynod 600 złRaty od 105 złWięcej
Poznańod 750 złRaty od 131 złWięcej
Rzeszówod 300 złWięcej
Warszawaod 99 złWięcej
Wrocławod 300 złWięcej